מאמרים וחדשות

תוצאות של ניתוחים בריאטריים (קיצורי קיבה) לאנשים עם BMI מתחת ל-35ק"ג/מ2

 תוצאות של ניתוחים בריאטריים (קיצורי קיבה)  לאנשים עם BMI  מתחת ל-35ק"ג/מ2

רקע: אנשים המסווגים עם השמנת יתר מדרגה I , בעלי BMI  בין 30-34.99ק"ג/מ2.  אוכלוסייה זו בעלת סיכון מוגבר לסכרת, יתר לחץ ושומנים גבוהים בדם. המטרה שלה מחקר הנוכחי היה לבדוק את השיפור של מחלות נלוות אילו באנשים עם השמנת יתר מדרגה I שעברו ניתוחים בריאטריים.

שיטות:  סך הכל נצפו במאגר 42 אנשים עם השמנת יתר מדרגה ראשונה שעברו ניתוח בריאטרי (קיצור קיבה) במשך 10 שנים החל מפברואר 2000 ועד למאי 2010.  תועדו רמות הגלוקוז בצום, רמות ההמוגלובין A1C, פרופיל שומנים, משקל ראשוני ו-BMI בתקופות לפני ואחרי הניתוח.

תוצאות: אוכלוסיית המחקר כללה 30 נשים ו-12 גברים, עם BMI  טרום ניתוחי של 33.9ק"ג/מ2 .  בוצע שרוול קיבה ב-24 מהם (57%), מעקף קיבה ב-8 (19%) וטבעת מתכווננת  ב-10 (24%).

מתוך 42 המנותחים, 25 (60%) עם סכרת מטיפוס II, מנותח אחד היה עם העמסת סוכר לא תקינה, 27 (64%) עם יתר לחץ דם, 25 (60%) עם שומנים גבוהים, 17 (40%) עם דום נשימתי ו-8 (19%) היו עם אוסטאוארתריטיס (דלקת פרקים ניוונית).

הממצאים הפוסטאופרטיביים כללו BMI  ממוצע של 26.5 ק"ג/מ2 וירידה ממוצעת במשקל של 18.8 ק"ג. מסך 25 חולי הסכרת, 5 (20%) השיגו הפוגה של המחלה ו-12 (48%) הראו שיפור במצב הסכרת שלהם. המנותח הבודד עם העמסת הסוכר הלא תקינה הראה שיפור. מסך 27 המנותחים עם יתר לחץ דם, 9 (33%) הראו הפוגה במחלה ו-13 (52%) שיפור. כך גם אילו עם השומנים מוגברים - מצב זה עבר ב-5 (20%) מהמנותחים והשתפר ב-13 (52%). דום הנשימה עבר ב-10 (59%) והשתפר ב-1 (6%). לבסוף לגבי ה-osteoarthritis (דלקת מפרקים ניוונית) - היתה החלמה במנותח 1 (12%) ושיפור ב-5 (63%).

מסקנות: ניתוחים בריאטריים להשמנת יתר (קיצורי קיבה) יכולים לשפר במידה משמעותית או להבריא את המחלות הנלוות במנותחים עם השמנת יתר מדרגה I.

Gianos M, Abdemur A, Fendrich I, Gari V, Szomstein S, Rosenthal RJ. Outcomes of bariatric surgery in patients with body mass index <35 kg/m(2). Surg Obes Relat Dis. 2011 Aug 27. [Epub ahead of print]

פרשנות אישית: אכן כצפוי יש תוצאות טובות לניתוחים בריאטריים בקבוצה של BMI בין 30-35. אך הנתונים אינם ארוכי טווח, וזה מובן מאליו שהירידה במשקל מביאה גם להבראה או שיפור במחלות הנלוות. קבוצה זו אינה נכללת בסל הבריאות לאישור ניתוחים בארץ ועל כן - האמצעי להשגת מטרות אילו לטווח ארוך הוא שינוי יסודי באורח החיים הכולל הרגלי אכילה ופעילות גופנית.

אל העמוד הקודם

מאמרים אחרונים

חשיבות התזונה בבריאות

תזונה הינה אחת המרכיבים החשובים באורח חיים בריא ותופס חלק משמעותי בעידוד לבריאות ובמניעה וטיפול במחלות שונות. כאשר ההבנה והלימוד של תזונה נכונה יכולה להיות אחת מכלי העזר החשובים ביותר בשמירה על הבריאות שלנו.

תזונה הינו מדע המזון עם המרכיבים השונים; פעילות ואיזון ביחס לבריאות ומחלות; התהליך שבו הגוף, אוכל, מעכל, סופג, מעביר, משתמש ומפריש את המרכיבים השונים. ומטרת הדיאטה שלנו הינו לאכול מאכלים המספקים את ששת החומרים המזינים: פחימומת, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים ומים. כמות נכונה ומגוונת של מאכלים מספק את המינון הנכון של חומרים בכדי לשמור על משקל ובריאות. 

יותר ויותר מחקרים הצביעו על קשר בין המצב התזונתי שלנו ומחלות הכרוניות. הרשימה הולכת וגדלה וכוללת מחלות הקשורות לתזונה וביניהם כמובן מגיפת השמנה שמספריה הולכים ותופחים מדי שנה, ממאירות ומחלות רבות אחרות. כאשר ההתמודדות החשובה ביותר במחלה זו הוא לשמור על מה שאנו אוכלים בכדי לא להגיע למחלות השונות. נתונים מארה"ב אף מראים שמתוך 2.4 מליון מקרי מוות בארה"ב, 75% מתוכם הינם מחלות הניתנים למניעה באמצעים תזונתיים.

מכתבי תודה והערכה

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.