ניתוחים לפרוסקופיים (דרך דופן הבטן)

ניתוחים לפרוסקופיים (דרך דופן הבטן)

למה מתכוונים ב"קיצור קיבה" או מה זה ניתוח בריאטרי או במילים אחרות ניתוח להשמנת יתר?

קיצור קיבה או בשפה מקצועית ניתוח בריאטרי, הינו מושג שנלקח מהמילים היווניות: משקל וטיפול. במילים פשוטות, נושא זה של בריאטריה (bariatrics) עוסק בדאגה, מניעה וטיפול במשקל עודף ניכר. ניתוחים בריאטריים הינם פעולות במערכת העיכול שמשנים את הקיבולת ו/או את האנטומיה של מערכת העיכול. כיום רוב המנתחים מבצעים ניתוחים אילו בצורה לפרוסקופית, עם מכשור קטן יותר דרך חורים קטנים בדופן הבטן.

הניתוחים הבריאטריים מתחלקים לשני סוגים:
הסוג הראשון מקטין את הגודל של הקיבה, על ידי סיכות או טבעת - וכך יש ירידה ניכרת בכמות המזון שניתן להכניס לגוף. וזה הכוונה בביטוי הכוללני קיצור קיבה.
הסוג השני מקטין את גודל הקיבה ועושה מעקף לקיבה או לחלק העליון של המעי הדק, וכך יש ירידה בכמות הקלוריות ומזונות חיוניים שהגוף סופג.

dsystemבכדי להבין כיצד עוזרים הניתוחים להשמנת יתר, יש צורך להבין ראשית כיצד פועל מערכת העיכול. באופן רגיל, ככל שהמזון עובר במערכת העיכול, מיצי עיכול ואנזימים מעכלים ועוזרים לספוג את מרכיבי המזון השונים (חלבונים, שומנים, פחמימות, ויטמינים ומינרלים). לאחר הלעיסה, הוא יורד בושט לתוך הקיבה, היכן שמופרש חומצה מאד חזקה שממשיכה את תהליך העיכול. הקיבה יכולה להכיל בערך 1.5 ליטר של מזון בבת אחת (כאשר יש גם קיבות הרבה יותר גדולות מזה). כאשר המזון עובר לתריסריון, החלק הראשון של המעי הדק, מיצי מרה ולבלב מזרזים את תהליך העיכול. רוב הברזל וסידן במזון שאנו אוכלים נספג בתרסריון. שאר המעי הדק הנקרא: הג'גונום והאילאום, באורך של 6-8 מטר, משלימים את הספיגה של כמעט כל הקלוריות וה-nutrients. חלקיקי מזון שאינם יכולים להתעכל במעי הדק, עוברים למעי הגס ומשם מופרשים.

כיצד הניתוח מעודד ירידה במשקל?
ניתוחים בריאטריים מביאים לירידה במשקל על ידי הגבלה בכמות המזון הנכנסת ובמקרים מסוימים, מפריעים לתזונה דרך תת-ספיגה. אנשים שעוברים ניתוח בריאטרי (להשמנת יתר) חייבים להתחייב למשך כל חייהם לאורך חיים בריא עם פעילות פיזית. הרגלים בריאים אילו יעזרו להבטיח שהירידה במשקל מהניתוח תישמר לאורך זמן רב.

מה האופציות הניתוחיות?
ישנם 4 סוגי ניתוחים: שרוול קיבה, מעקף קיבה, טבעת ומעקף תריסריון. לכל אחד יש את היתרונות וסיכונים שלו. בכדי לבחור איזו ניתוח המתאים ביותר בשבילך, יש להתייעץ עם גורם רפואי אודות עברכם הרפואי ורצונותיכם בהתחשב בפקטורים רבים כגון: BMI, הרגלי אכילה, מחלות משניות להשמנת יתר וניתוחים קודמים.

שרוול קיבה (קיצור קיבה שרוול)- Vertical Sleeve Gastrectomy

בעבר היה הניתוח השכיח ביותר. s_sleeve_small

בניתוח זה מסירים כ-75% מנפח הקיבה ויוצר קיבה חדשה בצורת צינור המשכי לושט שמבוסס על העקומה הקטנה של הקיבה.  החולים מעידים כי כבר ביום שלאחר הניתוח מורגשת תחושה חדשה של שובע, בעקבות הקטנת הקיבה. 

Sring_small

טבעת קיבה מתכווננת - Adjustable Gastric Banding

הטבעת עובדת בעיקר על יד הפחתה ניכרת במזון שנכנס לקיבה. ההגבלה נעשית על ידי רצועה (או טבעת) על חלקו העליון של הקיבה בכדי ליצור כיס קטן בגודל של אגודל או יותר. פתח היציאה מאותו הכיס נשלט על ידי בלון מעגלי בתוך הרצועה שניתן לנפח אותו או להוציא אוויר לפי צורכי המנותח. למרות ניתוח פשוט יחסית, הוא יורד בשכיחותו בשנים האחרונות בשל הרבה סיבות גסטרואנטרולוגיות ותזונתיות.

s_bypass_small

 

מעקף קיבה - Gastric Bypass

המעקף קיבה עובד על ידי הגבלה של כמות המזון שנכנס ועל ידי הורדה של הספיגה של המזון. המזון שנכנס מוגבל על ידי כיס קטן, הדומה בגודלו לכיס של הטבעת. ובנוסף, הספיגה של המזון במערכת העיכול מוקטנת על ידי מעקף של רוב הקיבה, תרסריון וחלק עליון של שארית המעי הדק למגע עם מזון. ואז המזון עובר ישירת מאותו הכיס לחלק התחתון יותר של המעי הדק. אחד החסרונות של הניתוח - הוא המורכבות שלה עם שני השקות ומבחינה גסטרואנטרולוגית הגישה לקיבה המנותקת (זאת שעוברת מעקף) אינה קלה.

 
 
מיני מעקף קיבה - Mini Gastri Bypass

ניתוח חדש יחסית, וכעת הו השכיח ביותר המבוצע בארץ. הינו יותר פשוט מהניתוח מעקף קיבה הרגיל כיוון שיש רק השקה אחת. במהלך הניתוח, יוצרים כיס קטן מהקיבה - ומחברים אליו ישירות את המעי. כיס הקיבה הוא האלמנט המגביל את כמויות המזון, וישנו יותר שובע ומסייע להוריד קלוריות; בנוסף לזה ישנו האלמנט של תת ספיגה במעקף של התריסריון (ראה והגדל תמונה) שבו נספגים חלק מהסוכרים והשומנים - וכך יש עידוד נוסף לירידה במשקל. 

 

מעקף תריסריון - Duodenal Switch

ניתוח זה, הינו ניתוח בריאטרי מאד מורכב שבעיקרו כולל הקטנת קיבה ומעקף חלק ניכר מהמעי.

בניתוח עושים קיבה בצורת "שרוול" המחובר לקטע קצר של התריסריון, שמחובר לחלקים התחתונים של המעי הדק. ניתוח זה משאיר חלק קטן מהתריסריון לבוא במגע עם המזון בכדי לאפשר ספיגה של חלק מהויטמינים ומינרלים.

המזון שנאכל, עוקף את חלקו העיקרי של התריסריון. המרחק בין הקיבה והמעי הגס נעשית הרבה יותר קצרה לאחר ניתוח זה, וכך נוצרת התת-ספיגה. ניתוח זה מביא לירידה ניכרת במשקל. אך, ישנו סיכוי מוגבר לסיבוכים ארוכי טווח בגלל הירידה בספיגה של מזון, ויטמינים ומינרלים ומחייב מעקב לכל החיים. 

אתר ע"י
ד"ר דין כל הזכויות שמורות © 2024

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: