מאמרים וחדשות

שינוי באורח החיים בהקבלה להצלחת ניתוח השרוול

Lifestyle Modification Parallels to Sleeve Success - Obesity Surgery April 2014

שינוי באורח החיים בהקבלה להצלחת ניתוח השרוול

 דין קרן / אברהים מטר / אלכסנדרה לביא

רקעהשימוש בניתוח שרוול הקיבה בגישה לפרוסקופית (LSG) הולך וגובר בעשר השנים החולפות. אנו מציגים כאן תוצאות שהעלינו בנוגע לבטיחות וליעילות לטווח ארוך בקרב מטופלינו כעבור חמש שנים מהניתוח.

שיטות: בוצע ניתוח רטרוספקטיבי על סמך איסוף נתונים פרוספקטיבי ממטופלים שעברו ניתוח שרוול קיבה בגישה לפרוסקופית בשל השמנת-יתר מורבידית. בוצעה הערכה של השאלון הבוחן את איכות החיים, הירידה במשקל וההבראה ממחלות (BAROS) ושאלון הסבילות למזון (FTS). כעבור חמש שנים הוערכו בנפרד שתי שאלות הנוגעות לשינויים באורח החיים (הרגלי תזונה וכושר גופני).

תוצאות:  114 מטופלים עברו ניתוח שרוול קיבה בגישה לפרוסקופית והיו זמינים לביקורים לאחר הניתוח. ממוצע הירידה במשקל העודף (EWL) עמד על 65% בשלוש השנים הראשונות וירד ל-45.3% בחמש שנים.

71.92% מהמטופלים לא איבדו 50% מהמשקל העודף ב-60 חודשים ונחשבו כישלונות אובייקטיביים. ניקודBAROS   ו-FTS היה 7.15 ו-4.32, ו-23.5 ו-22.5 כעבור 30 ו-60 חודשים, בהתאמה. בבדיקת 32 המטופלים שאיבדו  פחות מ-50% ממשקם העודף בקבוצת חמש השנים, 26 (81.25%) הגיעו לציון מתחת ל-5  בשתי שאלות הנוגעות לשינוי באורח החיים וזאת לעומת שישה (18.75%) שהגיעו לציון מעל 0.5 (P<0.001)

  במחקר זה אנחנו מדווחים על מעקב בן חמש שנים אחר 114 מטופלים שעברו ניתוח שרוול קיבה בגישה לפרוסקופית. אלה 114 המטופלים הראשונים שעברו ניתוח זה במרכז שלנו. ההליכים הבריאטריים האחרים שבוצעו היו בעיקר הטיה ביליופנקריאטית ראשונית, ללא אותה תקופת מעקב. המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בחסות מומחה לגסטרואנטרולוגיה ולתזונה מחויבת לטיפול ולמעקב לאורך זמן בקרב כל המטופלים הבריאטריים במרכז הרפואי שלנו. מרפאה ייחודית זאת מקיפה את תחומי הסיבוכים הבריאטריים, ההערכה התזונתית והמעקב וכן שאר הפרעות קיבה ומעי.

השמנה חוזרת משמעותית נצפתה בקרב אוכלוסיית מטופלינו כעבור חמש שנות הערכת מעקב.

 מסקנה: ניתוח שרוול קיבה בגישה לפרוסקופית הוא הליך ניתוחי יעיל, והוא מביא לירידה משמעותית במשקל לטווח ארוך (חמש שנים), לפתרון תחלואה נלווית ולשיפור באיכות החיים. הבסיס להצלחה זאת הוא היכרות עם הרגלי תזונה טובים יותר ויישומם ופעילות גופנית מוגברת, או בניסוח אחר, שינוי משמעותי באורח החיים. על הצוות הבריאטרי להקפיד להדגיש אותה טרם הניתוח.

אל העמוד הקודם

מאמרים אחרונים

חשיבות התזונה בבריאות

תזונה הינה אחת המרכיבים החשובים באורח חיים בריא ותופס חלק משמעותי בעידוד לבריאות ובמניעה וטיפול במחלות שונות. כאשר ההבנה והלימוד של תזונה נכונה יכולה להיות אחת מכלי העזר החשובים ביותר בשמירה על הבריאות שלנו.

תזונה הינו מדע המזון עם המרכיבים השונים; פעילות ואיזון ביחס לבריאות ומחלות; התהליך שבו הגוף, אוכל, מעכל, סופג, מעביר, משתמש ומפריש את המרכיבים השונים. ומטרת הדיאטה שלנו הינו לאכול מאכלים המספקים את ששת החומרים המזינים: פחימומת, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים ומים. כמות נכונה ומגוונת של מאכלים מספק את המינון הנכון של חומרים בכדי לשמור על משקל ובריאות. 

יותר ויותר מחקרים הצביעו על קשר בין המצב התזונתי שלנו ומחלות הכרוניות. הרשימה הולכת וגדלה וכוללת מחלות הקשורות לתזונה וביניהם כמובן מגיפת השמנה שמספריה הולכים ותופחים מדי שנה, ממאירות ומחלות רבות אחרות. כאשר ההתמודדות החשובה ביותר במחלה זו הוא לשמור על מה שאנו אוכלים בכדי לא להגיע למחלות השונות. נתונים מארה"ב אף מראים שמתוך 2.4 מליון מקרי מוות בארה"ב, 75% מתוכם הינם מחלות הניתנים למניעה באמצעים תזונתיים.

מכתבי תודה והערכה

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.