מאמרים וחדשות

מחקר על ההשוואה בין מעקף קיבה לעומת שרוול קיבה לטיפול באנשים עם BMI מתחת ל-50ק"ג/מ2

מחקר על ההשוואה בין מעקף קיבה לעומת שרוול קיבה לטיפול באנשים עם BMI  מתחת ל-50ק"ג/מ2

רקע: ניתוח מעקף קיבה הינו כעת ה-Gold Standard (תקן הזהב) בטיפול בהשמנת יתר חולנית. שרוול קיבה הינו פעולה יחסית חדשנית, שלאחרונה תפסה תאוצה כניתוח בריאטרי עצמוני של שלב אחד. מחקר זה הינו ניסוי אקראי על תושבים ביוון, בכדי לבחון את הבטיחות והתוצאות לאחר 3 שנים של שני ניתוחים אילו.

שיטות: 60 מטופלים עם BMI  מתחת ל-50ק"ג/מ2 עברו חלוקה אקראית לשני קבוצות. קבוצה שעברה שרוול קיבה וקבוצה שעברה מעקף קיבה. נעשה מעקב 3 שנים אחרי הניתוחים ונעשה השוואה בין שני הקבוצות לגבי נתונים של ירידה במשקל במונחים של אחוז ירידה בעודף המשקל (EWL% - Excess weight loss), סיבוכים מאוחרים ומוקדמים, שיפור במחלות הנלוות להשמנת יתר וחסרים תזונתיים.

תוצאות: לא היו מקרי מוות באף אחד מהקבוצות, ולא היה הבדל משמעותי בין תחלואה מוקדמת (10% לאחר המעקף קיבה לעומת 13% לאחר השרוול, עם P>0.05) ותחלואה מאוחרת (10% בכל קבוצה). הירידה במשקל היה ניכר יותר במידה משמעותית לאחר השרוול בשנים הראשונות למחקר, ולאחר 3 שנים אחוז הירידה במשקל העודף הגיע ל-62% לאחר מעקף הקיבה ו-68% לאחר השרוול. לא היה הבדל משמעותי בין הקבוצות בשיפור במחלות הנלוות להשמנת יתר. חסרים תזונתיים היו באותה מידה בין שני הקבוצות, פרט לחסר B12 שהיה הרבה יותר שכיח בקבוצה של מעקף קיבה.

חסרים תזונתיים 3 שנים לאחר הניתוח

חסרים תזונתיים טרום-ניתוחיים

 

מעקף (n = 29)

שרוול (n = 28)

מעקף (n = 30)

שרוול (n = 30)

 

4

6

4

4

המוגלובין

6

5

6

6

ברזל

3

5

1

1

פריטין (מאגרי ברזל)

0

0

0

0

חומצה פולית

7

1

1

1

B12

1

0

0

1

סידן

5

3

3

4

מגנזיום

0

0

0

0

פוספור

0

0

0

0

אלבומין

0

0

0

2

פרה טירואיד הורמון

מסקנות: ניתוחי שרוול ומעקף קיבה בטוחים ויעילים במידה שווה בשיפור והבראה מהמחלות הנלוות להשמנת יתר, בעוד שהשרוול קשור לפחות חסרים מטבוליים לאחר הניתוח, ולעיתים ללא צורך בנטילת תוספים.  השרוול, הינו פעולה בריאטרית מבטיחה, עם תוצאות יעילות במידה שווה לאחר 3 שנים.

Randomized Clinical Trial of Laparoscopic Roux-en-Y Gastric Bypass Versus Laparoscopic Sleeve Gastrectomy for the Management of Patients with BMI<50 kg/m2

Ioannis Kehagias & Stavros N. Karamanakos & Marianna Argentou & Fotis Kalfarentzos

OBES SURG DOI 10.1007/s11695-011-0479-x

פרשנות אישית: ידוע כבר שניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים) יעילים במטרות של ירידה במשקל והבראה מהמחלות הנלוות. המחקר הזה מדבר על שני הניתוחים השכיחים יותר כיום: שרוול ומעקף קיבה. כאשר היתרון הברור של השרוול הוא ניתוח יחסית פשוט יותר, שאם משתמשים בו ככלי למעבר נכון ואמיתי לתזונה נכונה ואורח חיים בריא הוא אינו מביא לחסרים תזונתיים כפי שהמעקף יכול להביא.

אל העמוד הקודם

מאמרים אחרונים

חשיבות התזונה בבריאות

תזונה הינה אחת המרכיבים החשובים באורח חיים בריא ותופס חלק משמעותי בעידוד לבריאות ובמניעה וטיפול במחלות שונות. כאשר ההבנה והלימוד של תזונה נכונה יכולה להיות אחת מכלי העזר החשובים ביותר בשמירה על הבריאות שלנו.

תזונה הינו מדע המזון עם המרכיבים השונים; פעילות ואיזון ביחס לבריאות ומחלות; התהליך שבו הגוף, אוכל, מעכל, סופג, מעביר, משתמש ומפריש את המרכיבים השונים. ומטרת הדיאטה שלנו הינו לאכול מאכלים המספקים את ששת החומרים המזינים: פחימומת, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים ומים. כמות נכונה ומגוונת של מאכלים מספק את המינון הנכון של חומרים בכדי לשמור על משקל ובריאות. 

יותר ויותר מחקרים הצביעו על קשר בין המצב התזונתי שלנו ומחלות הכרוניות. הרשימה הולכת וגדלה וכוללת מחלות הקשורות לתזונה וביניהם כמובן מגיפת השמנה שמספריה הולכים ותופחים מדי שנה, ממאירות ומחלות רבות אחרות. כאשר ההתמודדות החשובה ביותר במחלה זו הוא לשמור על מה שאנו אוכלים בכדי לא להגיע למחלות השונות. נתונים מארה"ב אף מראים שמתוך 2.4 מליון מקרי מוות בארה"ב, 75% מתוכם הינם מחלות הניתנים למניעה באמצעים תזונתיים.

מכתבי תודה והערכה

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.