יחס היקף מותניים ירכיים  - Waist  to Hip Ratio

הבריאות שלנו אינה רק מושפעת מכמות השומן שיש לנו, אבל היכן זה ממוקם בגוף. אנשים הנוטים לעלות במשקל בעיקר במותניים וישבן בעלי צורת "אגס", בעוד שאנשים שנוטים לעלות במשקל בעיקר בבטן יותר עם צורת "תפוח".

צורת ה"תפוח" (השומן נאגר בקו האמצע - בטן, חזה ומסביב לאיברים הפנימיים כגון הלב). הצורה לרוב בגברים; למרות שנשים יכולות לפתח צורה זו באמצע החיים' בעיקר בבלות. והסיבה לכך נעוצה שההורמונים הנשיים בכמויות נמוכות יותר, וכך הצורה משתנה.
Waist2Hip-Ratio

צורת ה"אגס" - אנשים עם צורה זו עם אגן יותר רחב מהכתפיים כיוון שהגוף שלהם אוגר שומן באגן וירכיים. עיקר המשקל שלהם מתחת לקו המותניים, ואין להם סיכון מוגבר למחלות משניות להשמנה כגון סכרת, לב ויתר לחץ דם. שאנשים עם צורה זו יורדים במשקל, הם נוטים יותר להוריד בשקל בפלג גוף העליון - כך שהצורה הכללית אינה משתנה.

אם את/ה בעל צורת "תפוח" יותר מאשר "אגס", אתם בסיכון מוגבר לבעיות בריאותיות הקשורות להשמנת יתר, כגון סכרת, מחלת לב כלילית ויתר לחץ-דם. ככל שאתם שומרים על עצמכם במשקל תקין, להיות בצורה זו או אחרת - אינו שם אתכם בסיכון מוגבר. אבל צריך לקחת את זה בחשבון.

יחס מותן - ירך או יחס מותן אל ירך (WHR, ראשי תיבות של 'Waist-hip ratio') הוא היחס שבין היקף המותניים לבין היקף הירכיים. WHR הוא מדד לכמות השומן שמפוזרת סביב הגו. הרעיון והחשיבות של ה-WHR פותחו כתאוריה על ידי הפסיכולוג האבולציוני דוקטור דבדנדרה סינג מאוניברסיטת טקסס, שבאוסטין, בשנת 1993.


מדידה

כדי לחשב את היחס, צריך להשתמש בסרט לא נמתח. צריך לשים לב שהוא יכול להקיף את הגוף, להקביל אותו לרצפה, ולהדק אותו בלי ללחוץ על הגוף. מודדים את רוחב המותניים בחלק הכי צר שלהם, בדרך כלל קצת מעל הטבור. מודדים את הירכיים בחלק הרחב ביותר שלהם, ואז מחלקים את מדידת המותניים במדידת הירכיים.

מדד בריא

יחס מותן-ירך של פחות מ- 0.8 אצל אישה ופחות מ-0.95 אצל גבר מביאים לבריאות, ואף לפוריות. לנשים עם יחס של 0.7 יש אסטרוגן באיכות הגבוהה ביותר והן פחות רגישות למחלות כמו סוכרת, ליקויים במחזור הדם וסרטן השחלה. גברים שיש יחס של בסביבות 0.9 גם כן בריאים יותר ופוריים יותר, יש להם פחות סיכוי לחלות בסרטן הערמונית ובסרטן האשך. יחס מותן-ירך הוא גם מדד טוב יותר לסיכוני התקף לב ממדד ה-BMI. אם ההשמנה מוגדרת מחדש ביחס מותן-ירך במקום ב-BMI, אזי כמות האנשים שנמצאים בסיכון של התקף לב עולה פי 3.
 

יחס מותן-ירך

סיכון בריאותי

(מבוסס רק על נתון זה)

נשים

גברים

נמוך

פחות מ- 0.8

פחות מ-0.95

בינוני

0.81-0.85

0.96-1.0

גבוה

יותר מ-0.85

יותר מ-1


מחשבון יחס היקף מותניים ירכיים:

1. הקלד/י את רוחב המותניים
מדדו בעמידה את רוחב המותניים בחלק הכי צר שלהם (בדרך כלל קצת מעל הטבור).
ס"מ
2. הקלד/י את רוחב הירכיים
מדדו בעמידה את רוחב הירכיים בחלק הרחב ביותר שלהן.
ס"מ
מאמרים אחרונים

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.