מדידת אחוזי שומן

דבר ראשון, אחוזי השומן הינו מה האחוז של שומן שהגוף שלנו מכיל. לדוגמא, אם אנחנו שוקלים 63 ק"ג עם 10% שומן, אז 6.3 ק"ג הם שומן ו-56.4 ק"ג הינם מסת גוף רזה (עצם, שריר, איברים, דם וכו'...). השומן בגוף הינו מרכיב חשוב בשמירה על משקלינו. רקמת השומן דורש פחות קלוריות מרקמת שריר. אז ככל שיש לנו פחות שומן ויותר שריר, נוכל לאכול יותר קלוריות לפני שאנחנו עולים במשקל.

כמות שומן מסוימת הינה חיונית לפעילות הגוף. השומן שומר על טמפרטורת הגוף, מרפד ושומר על החום של איברים ורקמות והינו הצורה העיקרית לאגירת אנרגיה בגוף.

אחוזי שומן בגוף

אפיון

דירוג

נשים (% שומן)

גברים (% שומן)

שומן חיוני

מעולה

10-12%

2-5%

ספורטאים

טוב מאד

14-20%

6-13%

בעלי כושר

טוב

21-24%

14-17%

מקובל

סביר

25-31%

18-25%

השמנה

לא טוב

מעל 32%

מעל 25%

למה לחשב את אחוזי השומן?

ככל שאחוז השומן בגוף מעל הממוצע, יש יותר סיכון בריאותי לקבל מחלות משניות להשמנה כגון חלות לב, יתר לחץ-דם, אבני מרה, סכרת מטיפוס II, אסתאוארטריטיס ואפילו ממאירויות שונות.  בנוסף לכך, צריך לזכור שככל שיש יותר אחוזי שומן, קל יותר לעלות במשקל בגלל שצריך פחות קלוריות. הסיבה לכך נעוצה שהשריר יותר פעיל מבחינה מטבולית מאשר רקמת השומן.

ניתן לחשב את אחוזי השומן בגוף במספר דרכים, להלן חישוב המבוסס על נוסחת ה-YMCA:

       מבוסס על מין, היקף מותניים ומשקל:

      a .    לנשים:         calc-fat_woman_form
 

      b.    לגברים:        calc-fat_man_form

מדידת אחוזי שומןמדידה

הזמן הטוב ביותר להשתמש בנוסחא הינו בבוקר. המדידות של המשקל והיקף מותניים המדויקות ביותר מייד לאחר הקימה מ- 7-8 שעות שינה.
 

כדי לחשב את היקף המותניים, צריך להשתמש בסרט לא נמתח. צריך לשים לב שהוא יכול להקיף את הגוף, להקביל אותו לרצפה, ולהדק אותו בלי ללחוץ על הגוף. מודדים את רוחב המותניים בחלק הכי צר שלהם, בדרך כלל קצת מעל הטבור.
 

הנוסחא לא תחשב את האחוז המדויק של שומן בגוף. הצורה המדויקת ביותר הוא שקילה מתחת למים, אבל הנוסחא בהחלט יכול לתת מדד מה מצבכם והאם יש ירידה או עליה או ירידה באחוזי השומן בגוף.
 מחשבון אחוזי שומן

 
מין: אשה גבר
משקל:
היקף המותניים:
שומן בגופך


מאמרים אחרונים

חשיבות התזונה בבריאות

תזונה הינה אחת המרכיבים החשובים באורח חיים בריא ותופס חלק משמעותי בעידוד לבריאות ובמניעה וטיפול במחלות שונות. כאשר ההבנה והלימוד של תזונה נכונה יכולה להיות אחת מכלי העזר החשובים ביותר בשמירה על הבריאות שלנו.

תזונה הינו מדע המזון עם המרכיבים השונים; פעילות ואיזון ביחס לבריאות ומחלות; התהליך שבו הגוף, אוכל, מעכל, סופג, מעביר, משתמש ומפריש את המרכיבים השונים. ומטרת הדיאטה שלנו הינו לאכול מאכלים המספקים את ששת החומרים המזינים: פחימומת, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים ומים. כמות נכונה ומגוונת של מאכלים מספק את המינון הנכון של חומרים בכדי לשמור על משקל ובריאות. 

יותר ויותר מחקרים הצביעו על קשר בין המצב התזונתי שלנו ומחלות הכרוניות. הרשימה הולכת וגדלה וכוללת מחלות הקשורות לתזונה וביניהם כמובן מגיפת השמנה שמספריה הולכים ותופחים מדי שנה, ממאירות ומחלות רבות אחרות. כאשר ההתמודדות החשובה ביותר במחלה זו הוא לשמור על מה שאנו אוכלים בכדי לא להגיע למחלות השונות. נתונים מארה"ב אף מראים שמתוך 2.4 מליון מקרי מוות בארה"ב, 75% מתוכם הינם מחלות הניתנים למניעה באמצעים תזונתיים.

מכתבי תודה והערכה

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.