שרוול קיבה (קיצור קיבה) – הסבר

איך זה עובד?

ניתוח קיצור קיבה או שרוול הקיבה הינה פעולה כירורגית לירידה במשקל שבו כורתים בערך 85% מהקיבה ומשאירים איזור הנראה כמו "שרוול" בנפח של 60-150 סמ"ק, כתלות ברופא המנתח. שלא כמו שאר הניתוחים הבריאטריים (להשמנת יתר), היציאה מהקיבה והעצבים של הקיבה נשארים במקומן, וכך למרות שהקיבה מאד מוקטנת, תפקודה נשארת תקינה. ניתוח זה אינו הפיך.

שרוול קיבהכיוון שהקיבה החדשה ממשיכה לפעול באופן רגיל, יש פחות מגבלות לגבי סוגי מאכלים שהמנותח יכול לאכול לאחר הניתוח. זה בא בניגוד גמור לניתוח נפוץ אחר בשם טבעת קיבה שבו יש הגבלה על כמות וגם על סוגי מזון והמרקם לאורך החיים. אחת היתרונות העיקריים שמדווחים המנותחים בשרוול קיבה הינה שהכמויות של האוכל חייבות לרדת במידה ניכרת.

עוד יתרון שיש ירידה מרשימה ברעב אצל המנותחים הודות לירידה בהורמון הרעב בשם גרלין שיוצא ביחד עם חלק הקיבה שנכרת. בשנים האחרונות גם ידוע שרקמת השומן שנעלמת מפרישה כמות גדולה של הורמונים המשפיעים לרעה על הגוף והם גם כן נעלמים עם הזמן לאחר הניתוח.

אחת היתרונות הגדולים ביותר של שרוול הקיבה הוא העובדה שהוא אינו מצריך שום מעקף של המעיים והמנותחים אינם סובלים מסיבוכים של מעקפי מעי כגון חסימות מעיים, אנמיה, אוסטיאופורוזיס (דלדול עצמות), חסר ויטמינים וחסר חלבונים.

עוד יתרון שהוא מבוצע בצורה לפרוסקופית.

החסרון העיקרי של צורת ניתוח זה הינו שהוא לא תמיד מביא לירידה במשקל שהאנשים היו מצפים לו, ולאורך זמן, אפילו יכול להביא לעלייה במשקל. וזאת כמובן אם לא שומרים על אורח חיים בריא.

כיוון שהפעולה דורשת לשים סיכות ניתוחיות לפני הכריתה, יש סיכון לדלף ועוד סיבוכים אחרים, כגון:

הרחבה של השרוול עם הזמן וכך יותר אוכל יכול להיכנס.

בעיות של מערכת עיכול כגון הקאות, שלשולים ועוד.

כל זה מחזק את החשיבות למעקב רפואי גסטראנטרולוגי-תזונתי.

 

מאמרים אחרונים

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.