למה מתכוונים ב"קיצור קיבה" או מה זה ניתוח בריאטרי או במילים אחרות ניתוח להשמנת יתר?

קיצור קיבה או בשפה מקצועית ניתוח בריאטרי, הינו מושג שנלקח מהמילים היווניות: משקל וטיפול. במילים פשוטות, נושא זה של בריאטריה (bariatrics) עוסק בדאגה, מניעה וטיפול במשקל עודף ניכר. ניתוחים בריאטריים הינם פעולות במערכת העיכול שמשנים את הקיבולת ו/או את האנטומיה של מערכת העיכול. חלק מהניתוחים להשמנת יתר מבוצעות בהרדמה כללית. כיום רוב המנתחים מבצעים ניתוחים אילו בצורה לפרוסקופית, עם מכשור קטן יותר דרך חורים קטנים בדופן הבטן.

הניתוחים הבריאטריים מתחלקים לשני סוגים:
הסוג הראשון מקטין את הגודל של הקיבה, על ידי סיכות או טבעת - וכך יש ירידה ניכרת בכמות המזון שניתן להכניס לגוף. וזה הכוונה בביטוי הכוללני קיצור קיבה.
הסוג השני מקטין את גודל הקיבה ועושה מעקף לחלק העליון של המעי הדק, וכך יש ירידה בכמות הקלוריות ומזונות חיוניים שהגוף סופג.

dsystemבכדי להבין כיצד עוזרים הניתוחים להשמנת יתר, יש צורך להבין ראשית כיצד פועל מערכת העיכול. באופן רגיל, ככל שהמזון עובר במערכת העיכול, מיצי עיכול ואנזימים מעכלים ועוזרים לספוג קלוריות ו-Nutrients (חומרים תזונתיים). לאחר שאנחנו לועסים ובולעים את המזון, הוא יורד בושט לתוך הקיבה, היכן שמופרש חומצה מאד חזקה שממשיכה את תהליך העיכול. הקיבה יכולה להכיל בערך 1.5 ליטר של מזון בבת אחת (כאשר יש גם קיבות הרבה יותר גדולות מזה).  כאשר המזון עובר לתריסריון, החלק הראשון של המעי הדק, מיצי מרה ולבלב מזרזים את תהליך העיכול. רוב הברזל וסידן במזון שאנו אוכלים נספג בתרסריון. הג'גונום והאילאום, שהם שני החלקים הנותרים של המעי הדק באורך של 6-8 מטר, משלימים את הספיגה של כמעט כל הקלוריות וה-nutrients. חלקיקי מזון שאינם יכולים להתעכל במעי הדק, עוברים למעי הגס ומשם מופרשים.

כיצד הניתוח מעודד ירידה במשקל?
ניתוחים בריאטריים מביאים לירידה במשקל על ידי הגבלה בכמות המזון הנכנסת ובמקרים מסוימים, מפריעים לתזונה דרך תת-ספיגה. אנשים שעוברים ניתוח בריאטרי (להשמנת יתר) חייבים להתחייב למשך כל חייהם לאורך חיים בריא עם פעילות פיזית. הרגלים בריאים אילו יעזרו להבטיח שהירידה במשקל מהניתוח תישמר לאורך זמן רב.

מה האופציות הניתוחיות?
ישנם 4 סוגי ניתוחים: טבעת, מעקף קיבה, הטייה ביליאופנקראטית עם מעקף תרסריון ושרוול קיבה. לכל אחד יש את היתרונות וסיכונים שלו. בכדי לבחור איזו ניתוח המתאים ביותר בשבילך, יש להתייעץ עם גורם רפואי אודות עברכם הרפואי ורצונותיכם בהתחשב בפקטורים רבים כגון: BMI, הרגלי אכילה, מחלות משניות להשמנת יתר וניתוחים קודמים.

 Sring_small

טבעת קיבה מתכווננת - Adjustable Gastric Banding

הטבעת עובדת בעיקר על יד הפחתה ניכרת במזון שנכנס לקיבה. ההגבלה נעשית על ידי רצועה (או טבעת) על חלקו העליון של הקיבה בכדי ליצור כיס קטן בגודל של אגודל או יותר. פתח היציאה מאותו הכיס נשלט על ידי בלון מעגלי בתוך הרצועה שניתן לנפח אותו או להוציא אוויר לפי צורכי המנותח. למרות ניתוח פשוט יחסית, הוא יורד בשכיחותו בשנים האחרונות בשל הרבה סיבות גסטרואנטרולוגיות ותזונתיות.

s_bypass_small

 

מעקף קיבה - Gastric Bypass

המעקף קיבה עובד על ידי הגבלה של כמות המזון שנכנס ועל ידי הורדה של הספיגה של המזון. המזון שנכנס מוגבל על ידי כיס קטן, הדומה בגודלו לכיס של הטבעת. ובנוסף, הספיגה של המזון במערכת העיכול מוקטנת על ידי מעקף של רוב הקיבה, תרסריון וחלק עליון של שארית המעי הדק למגע עם מזון. ואז המזון עובר ישירת מאותו הכיס לחלק התחתון יותר של המעי הדק. אחד החסרונות של הניתוח - הוא המורכבות שלה עם שני השקות ומבחינה גסטרואנטרולוגית הגישה לקיבה המנותקת (זאת שעוברת מעקף) אינה קלה.


 
 
מיני מעקף קיבה - Mini Gastri Bypass

ניתוח חדש יחסית, יותר פשוט מהניתוח מעקף קיבה הרגיל כיוון שיש פחות השקות. במהלך הניתוח, יוצרים כיס קטן מהקיבה - ומחברים אליו ישירות את המעי. כיס הקיבה הוא האלמנט המגביל את כמויות המזון, וישנו יותר שובע  ומסייע להוריד קלוריות; בנוסף לזה ישנו האלמנט של תת ספיגה במעקף של התריסריון (ראה והגדל תמונה) שבו נספגים חלק מהסוכרים והשומנים - וכך יש עידוד נוסף לירידה במשקל. ישנו גם מנגנון הורמונלי על ידי ניתוק חלק הקיבה עם הורמון הרעב הגרלין וכך נצפה ירידה בהפרשתו. כאן יש רק השקה אחת והגישה האנדוסקופית לקיבה המעוקפת יותר קלה.

 

הטייה ביליופנקראטית עם מעקף תריסריון -

Biliopancreatic Diversion with Duodenal Switch

ניתוח זה, הינו ניתוח בריאטרי מאד מורכב שבעיקרו כולל:

1.      הוצאה של חלק ניכר מהקיבה בכדי לעודד ארוחות קטנות יותר

tr_bypass_small

2.      הטייה של המזון מחלק ניכר של המעי הדק בכדי למנוע באופן חלקי את ספיגתו

3.      הטייה גם של מיצי המרה ואנזימי עיכול אחרים שפוגעים בעיכול המזון.

בזה שמוציאים חלק ניכר מהקיבה, נוצר קיבה בצורת "שרוול". וזה החלק הראשון שמבצעים בניתוח מורכב זה וכיום מסתפקים הרבה פעמים רק בשלב זה, ללא ביצוע שאר החלקים המורכבים של הניתוח. אותו חלק קטן, השרוול, נשאר מחובר לקטע קצר של התריסריון, שמחובר לחלקים התחתונים של המעי הדק. ניתוח זה משאיר חלק קטן מהתריסריון לבוא במגע עם המזון בכדי לאפשר ספיגה של חלק מהויטמינים ומינרלים.

אך, המזון שנאכל על ידי המנותח, עוקף את חלקו העיקרי של התריסריון. המרחק בין הקיבה והמעי הגס נעשית הרבה יותר קצרה לאחר ניתוח זה, וכך נוצרת התת-ספיגה. ניתוח זה מביא לירידה ניכרת במשקל. אך, ישנו סיכוי מוגבר לסיבוכים ארוכי טווח בגלל הירידה בספיגה של מזון, ויטמינים ומינרלים ומחייב מעקב לכל החיים.

שרוול קיבה (קיצור קיבה שרוול) - Vertical Sleeve Gastrectomy

כפי שכבר ציינתי מבחינה היסטורית, ניתוח זה היה מבוצע כחלק הראשון מאותו ניכר מורכב המתואר לעיל בעיקר לאנשים בדרגת סיכון גבוהה לסיבוכים מניתוחים ממושכים יותר. דרגת הסיכון הגבוהה של אנשים אילו הם בעיקר בשל

משקלם הגבוה ומחלות משניות. בשנים האחרונות, יותר ויותר מנותחים עוברים רק את השלב הראשון הזה בכדי להימנע מהשלב השני. עדיין לא ברור כמה מהמנותחים שיעברו רק ניתוח שרוול יצטרכו לעבור את השלב השני.

s_sleeve_small
 

להסברים נוספים על הניתוח ניתן  ללחוץ על לינק זה

לסיכום חלק זה, זה מובן מדוע כל מי שעובר ניתוח כלשהוא להשמנת יתר חייב להיות במעקב תזונתי-רפואי לאורך זמן. בעקבות השינויים במערכת העיכול, כל ניתוח עם הסיבוכים והחסרים האופייניים לו. במעקב קבוע ניתן למנוע ולגלות חסרים אילו, וכך המנותחים לא רק ירדו במשקל, אלא גם יהיו בריאים יותר ולא יסבלו מתופעות הלוואי שיכולות להתעורר במורד הדרך.

מאמרים אחרונים

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.