הצרת קיבה ללא ניתוח / שרוול קיבה אנדוסקופי (ראשוני או מתקן)

חלון הזדמנויות לשינוי - ליישום אורח חיים בריא!

 

 

סקירה

שרוול קיבה אנדוסקופי (ESG) הוא סוג חדש של הליך להשמנת יתר.  הוא נעשה בצורה אנדסקופית עם מכשיר חדש הנקרא "אפולו" - Apollo המתלבש על גסטרוסקופ מוכר וקיים ונעשה דרך הפה ללא חתכים בדופן הבטן.

השרוול אנדוסקופי מפחית את גודל הקיבה באמצעות מכשיר חדיש המקטין את נפח הקיבה מפנים ללא צורך בניתוח. 

 

הליך זה עשוי להיות אפשרות אם אתה סובל מעודף משקל משמעותי — מדד מסת גוף שלך 30 או יותר – ותהליך של דיאטה ופעילות גופנית – לא הביאו לתוצאות הרצויות - ראה תמונה:

.

שרוול קיבה אנדוסקופי יכול להובין לירידה משמעותית במשקל. זה עוזר לך לרזות על ידי הגבלת כמות האוכל שניתן להכניס לקיבה (עם אותו עיקרון של שרוול קיבה בניתוח המוכר). ההליך הוא זעיר פולשני, כלומר נעשה בצורה אנדוסקופית – דרך הפה – עם גסטרוסקופיה ומפחית מאד את הסיכון של סיבוכים ניתוחיים.

כמו הליכים אחרים לירידה במשקל, שרוול קיבה אנדוסקופי דורש מחויבות לאורח חיים בריא. את/ה צריכ/ה להפנים ולקיים שינויים בריאים באורח החיים לצמיתות ולהתחייב לתהליך. אחרת כמו בתהליכים וניתוחים אחרים – לא תושג ההשפעה ארוכת הטווח הרצויה.

מדוע זה נעשה?

השרוול האנדוסקופי מבוצע כדי לסייע לרזות ולהפחית את הסיכון למחלות משניות לשמנת יתר, כולל:

מחלת ריפלוקס; מחלות לב ושבץ; לחץ דם גבוה; דום נשימה בשינה; סוכרת מסוג 2

לקריאה נוספת

לחץ על סימן השאלה):

למי זה נועד?

בעיקר לשני קבוצות אוכלוסיה

1. שרוול קיבה אנדוסקופי - ראשוני

2. שרוול קיבה אנדוסקופי - כניתוח מתקן לשרוול קיבה ניתוחי ראשוני

שרוול קיבה אנדוסקופי לעתים קרובות אופציה עבור אנשים שאינם מועמדים לניתוחים בריאטריים אחרים. ההליך זמין לאנשים אשר מדד מסת הגוף (BMI) הוא מעל 30 אשר לא הצליחו לשמור על אובדן משקל עם שיטות אחרות.

השרוול האנדוסקופ\י אינו מתאים לכל אחד. כל מי שמתעניין בהליך עובר ייעוץ רפואי של גסטרואנטרולוג, דיאטנית ופסיכולוג לבדיקת התאמה ומחויבות לתהליך. זה דרוש מחויבות לשינויי אורח חיים בריאים, למעקב רפואי רגיל ולהשתתף בטיפול התנהגותי.

ניתן גם באותם אמצעים של תפירה אנדוסקופית לעשות תיקון לאנשים לאחר שרוול קיבה ניתוחי שעלו במשקל ושהקיבה התרחבה כבר.

מה שאתה יכול לצפות

ההליך מתבצע באמצעות אנדוסקופ, צינורית גמישה עם מצלמה ומכשיר תפירה אנדוסקופית עם עוגנים. האנדוסקופ מוכנס דרך הפה לקיבה.

המצלמה הזעירה מאפשרת לרופא להפעיל את האנדוסקופ (גסטרוסקופ) כדי לראות ולפעול בתוך הבטן שלך מבלי לעשות חתכים בבטן.

באמצעות האנדוסקופ, הרופא מציב כ -12 תפרים (בשיטת עוגנים) בבטן המשנים את מבנה הקיבה. ומשאירים אותו בצורת צינור המגביל את כמות הקלוריות שהקיבה יכולה לקלוט.

ההליך לוקח בערך 90 דקות.

רוב ההליכים נעשים במסגרת של אשפוז יום וחלק עשויים לדרוש אשפוז קצר בבית החולים להשגחה לאחר הניתוח.

לאחר השרוול האנדוסקופי

לאחר ההליך, תיאסר אכילה ביממה הראשונה. לאחר מכן, מותר לך להתחיל בדיאטה נוזלית, שעליה עליך להמשיך למשך שבועיים לפחות. במהלך ארבעה שבועות, תעברו למאכלים מוצקים למחצה, ולאחר מכן לתזונה בריאה רגילה, תוך מעקב קפדני של הצוות המלווה.

חלק בלתי נפרד מההליך הוא מעקב רפואי ופגישות תדירות עם תזונאית ופסיכולוג.

איך מתכוננים?

אם אתה נמצא מתאים לעבור שרוול אנדוסקופי, הצוות הרפואי ייתן לך הוראות ספציפיות על איך להתכונן להליך. בדיקות מעבדה, צילומים והדמיות כפי שעושים לפני כל ניתוח. יהיו לך הגבלות על אכילה, שתייה ואילו תרופות ניתן לקחת. כל זאת תוך התחייבות לתוכנית פעילות גופנית.

תוצאות

השרוול הקיבה האנדוסקופי יכולים להוביל לירידה משמעותית במשקל. מידת הירידה במשקל תלוי כמובן בתזונה (מבחינת כמויות ואיכויות) והיכולת לשנות את ההרגלים באורח החיים.

מחקרים הראו תוצאות מבטיחות. מחקר שנערך לאחרונה של אנשים עם ה-BMI בממוצע סביב 38 מצאו כי השרוול האנדוסקופי הוביל לרידיה במשקל ממוצע של 17.8 ק"ג לאחר 6 חודשים, ולאחר 12 חודשים 19 ק"ג.

מחקר אחר של אנשים עם BMI ממוצע של 45, ההליך הביא לאובדן משקל ממוצע של 33 ק"ג במהלך ששת החודשים הראשונים.

כמו עם הליכים אחרים וניתוחים שמובילים לירידה במשקל משמעותי, השרוול אנדוסקופי עשוי לשפר את המחלת הנלוות לעודף משקל, כולל:

מחלת ריפלוקס
מחלות לב או שבץ
לחץ דם גבוה
דום נשימה בשינה חמורה
סוכרת מסוג 2

התוויות נגד:

אינו מתאים לכל מי שיש לו דימום במערכת העיכול, בקע סרעפתי גדול או מי עבר ניתוח קיבה קודם (ובוודאי כל ניתוח בריאטרי קודם: שרוול, מעקף או טבעת).

נטילה פעילה של מדללי דם למיניהם (כגון: אספירין, פלביקס, קומדין, אליקוויס וקסרלטו). שלא כמו ניתוח כירורגי - שניתן להפסיק זמנית את המדדלים - כאן לא ניתן לבצע ולהיות עם התפרים בקיבה - עם תרופות אילו.

 התהליך מבוצע רבות בחו"ל וטרם נעשה בארץ - יש כבר נסיון רב בתפירה אנדוסקופית עם ה"אפולו" - בהליכים אחרים כמו הצרת השקה אנדוסקופית לאחר מעקף קיבה לאילו העולים במשקל או הסובלים מתסמונת הצפה (Dumping), קיבוע סטנטים וסגירת פיסטולות (קרעים) במערכת העיכול.

זה עדיין לא נמצא בסל הבריאות או בהסכמים עם חברות הביטוח הפרטיות.

סיכונים

במחקרים מוקדמים של שרוול קיבה אנדוסקופי, ההליך הראה פרופיל בטיחותי רחב. כאב ובחילות עשויים להתרחש בימים הראשונים לאחר ההליך. תסמינים אלה ניתנים לטיפול בדרך כלל עם נוגדי כאבים ותרופות נוגדי בחילות. רוב האנשים מרגישים טוב אחרי כמה ימים.

בנוסף, למרות שהוא אינו מיועד להיות הליך זמני, שלא כמו מרבית הניתוחים - ניתן לבטל את השרוול הקיבה האנדוסקופי ואף להמירו לניתוח בריאטרי.

בגלל ההליך שהוא עדיין חדש ולא בשימוש רחב, שאלות נשארות על האפקטיביות והסיכונים שלו לטווח ארוך.

לחץ על התמונה לראות סרטון הסבר....

 

 

מאמרים אחרונים

×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר:

 • אמצעי הניווט וההתמצאות באתר פשוטים ונוחים לשימוש.
 • תכני האתר כתובים בשפה פשוטה וברורה ומאורגנים היטב באמצעות כותרות ורשימות.
 • מבנה קבוע ואחיד לנושאים, תתי הנושאים והדפים באתר.
 • האתר מותאם לצפייה בסוגי הדפדפנים השונים (כמו כרום, פיירפוקס ואופרה)
 • האתר מותאם לסביבות עבודה ברזולוציות שונות.
 • לאובייקטים הגרפיים באתר יש חלופה טקסטואלית (alt).
 • האתר מאפשר שינוי גודל הגופן על ידי שימוש במקש CTRL וגלגלת העכבר וכן בלחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה הנגללת בצד האתר ונפתחת בלחיצה על הסמלון של כסא הגלגלים.
 • הקישורים באתר ברורים ומכילים הסבר להיכן הם מקשרים.
  לחיצה על הכפתור המתאים בערכת ההנגשה שבצד האתר, מסמנת את כל קישורי האתר בקו תחתון.
 • אנימציות ותכנים מהבהבים: הכפתור המתאים לכך בערכת ההנגשה שבצד האתר , מאפשר להסתיר בלחיצה אחת את כל התכנים באתר הכוללים היבהובים או תכנים המכילים תנועה מהירה (אנימציות, טקסט נע).
 • למתקשי ראיה: מתקשי הראיה שבנינו יכולים להעזר בשני כפתורים הנמצאים בערכת ההנגשה בצדו הימני של האתר, האחד מסב את האתר כולו לגוונים של שחור ולבן, השני מעביר את האתר כולו למצב של ניגודיות גבוהה.